Помещаю статью "Изолятор для пчелиной матки" Устройство для лечения пчел от Варроатоза и других болезней без медикаментов.
П.Я.Хмара. канд. биолог.наук. Киев 2006г.
Статья на украинском языке, к сожалению пока нет времени сделать перевод.
ФЕНОМЕН
БІОЛОГІЇ РОЗМНОЖЕННЯ МЕДОНОСНИХ БДЖІЛ
Відкрито невідоме раніше явище, виражене в тому, що медоносні бджоли в складі сім'ї не досягають максимального терміну життя, який може бути реалізований шляхом штучного регулювання розмноження. Цей термін вперше встановила А. Мауріціо в 1958 році. Вік становить 396 діб і є генетично запрограмованим. Автор створив спосіб регулювання розмноження бджіл та пристрій для його використання.
Використання цього феномену дозволяє ліквідувати варро-атоз, збудник якого кліщ варроа, має коротший термін життя за генетично запрограмований у бджіл. Цей термін є результатом відсутності потреби генерування бджолою маточного молочка.
Для оздоровлення від варроатозу у хворій сім'ї закривають матку в ізолятор і без розплоду утримують до повного вимирання кліщів, потім розмноження бджіл відновлюють. Це зумовлює ліквідацію варроатозу в бджолиній сім'ї, на пасіці, в регіоні, на континенті, а також на всій планеті.
Регулювання розмноження бджіл може бути використано для боротьби з іншими хворобами бджіл. В першу чергу —з гнильцями та аскосферозом .
Цей феномен буде корисним для зменшення витрат меду в корм бджолам шляхом зупинки розмноження в час тривалої відсутності взятку.
Для покращення зимівлі бджолиних сімей треба зупинити розмноження в кінці літа, щоб запобігти народженню слабких бджіл (чим пізніше, тим слабкіші).
Важливо використати феномен для уникнення розмноження бджіл взимку, при потепліннях, що нерідко веде до загибелі сімей, а також рано весною, коли природна собівартість бджіл вища, а життєздатність — слабкіша. Бджоли, народжені весною, в теплу пору сильніші, а їх виховання — дешевше.
Регулювання розмноження може бути використано для збільшення виробництва меду під час бурхливого короткого взятку, для боротьби з роїнням тощо.
Регулювання розмноження
Всі організми, що живуть на нашій планеті, розмножуються. Це зумовлено необхідністю життя та збереженням генофонду. На зміну умов живі організми відповідають пристосуванням. Одним із дуже важливих пристосувань є регулювання розмноження. Воно притаманне також і бджолам. Процеси, що характеризують це явище у бджіл дуже помітні, але вони в бджільництві не стали предметом уваги та досліджень, які можуть дати користь для галузі: створенням технологій та способів оздоровлення від хвороб. Предкам медоносних бджіл був характерний гіпобіоз, під час якого зупинялось не тільки розмноження, а і інша форма життя, де всі процеси загальмовані. В такому стані і в теперішній час відбувається гіпобіоз в багатьох комах. Бджолина сім'я живе в час неактивної пори в умовах загальмованих процесів. Тому її ресурс використовується менше, і життя, порівняно з активним сезоном, втрачаючи активність, продовжується довше. Але цей стан, що згаданий щойно, має багато факторів передбачуваних і непередбачу-ваних. Сюди входять: розташування бджолиної сім'ї на місцевості, вітри, погода, вологість повітря, ступінь захисту від цих факторів, наявність та якість кормів, можливість зберігати клуб та переміщення бджіл у воскових спорудах. Цей фактор добре враховували бджоли при будівництві стільників.
Стільники мали таку архітектоніку, яка дозволяла бджолам дістатись від периферії до центру гнізда і навпаки найближчим шляхом. Порівнюючи зі згаданим, гніздо бджіл, розташоване на стільниках в рамках, розділених ними, цю характеристику зберігає тільки в вертикальній площині. Горизонтальне переміщення бджіл в зимовому клубі можливе тільки випадково, або підготовлено пасічником, коли в стільниках близько їх центру є отвори. Це дозволяє бджолам формувати клуб взимку і змінювати його конфігурацію або місце розташування згідно з потребами сім'ї. Отже, розмноження припиняється тимчасово на час несприятливих умов. Це природне явище і його особливості необхідно вивчити та використати для розвитку галузі, боротьби з хворобами та розробити технологію менш затратну і економічно вигідну.
Враховуючи можливості регулювання розмноження бджіл, потрібно проаналізувати цей процес.
Бджолина сім'я зупиняє розмноження на несприятливий сезон, це потрібно для її виживання. Пасічник в кінці сезону, накопичений мед викачує, а бджоли, що живуть в дикій природі охороняють запаси у воскових спорудах, побудованих без втручання людини. Як правило, мед розташований у верхніх, ближчих до стелі, частинах житла. Розплід розташований нижче меду. Таким чином холодніший горизонт житла залишається для виховання розплоду. При наявності нектару в природі медова частина стільників збільшується, а місце для розплоду меншає. Із зменшенням дня, похолоданням, матці працювати немає місця. Отже, припиняється розмноження, бджоли в цій сім'ї, в переважній більшості в кінці літа та на початку осені не годують розплоду, або їх участь у цьому процесі мала. Отже, розплід відсутній на початку осені, або в кінці літа.Таким чином, бджоли за розглянутою схемою ідуть в зиму фізіологічно молодими через відсутність розплоду в кінці літа та на початку весни.
Традиційна технологія бджільництва в цьому відношенні інша. В час, коли бджоли накопичили мед його відкачують. Робота для матки обмежена тільки розміром гнізда. В природі в цей час буває підтримуючий взяток, який зумовлює наявність великої кількості розплоду: заготівля зимових запасів, за рахунок цукрового сиропу дозволяє розмножуватись в можливих темпах. Потім, коли вже наступає похолодання, іде скорочення розмноження, яке затягується досить довго. Бджоли, що народились в цей час, недостатньо розвинені. Вони мають менше білка, тому фізіологічно старі. На них затрачено більше корму'. Ця генерація додатково зверх-затратна. Сам факт зупинки розмноження восени, в час роїння, при нестачі корму, похолодання є свідченням того, що бджолам притаманне природне регулювання розмноження. Аналізуючи згадане, приходим до висновку, що цим явищем доцільно скористатися, адже бджоли тих порід, що проживають в холодніших місцевостях швидше, тобто раніше готуються до зими, мають фізіологічно молодших бджіл, аніж ті, що проживають в теплішому кліматі, і тому здатні переживати нижчі температури і перебувати в стані без розплоду довше.
Досвідчені пасічники звернули увагу, що сім'ї однакової сили, які восени раніше залишились без розплоду, зимують успішніше за тих, які розмножувались пізно восени. В усіх випадках рання зупинка розмноження восени вигідна за всіма показниками. Мова іде і про малу кількість підмору весною, і менше спожитого корму, і дружню роботу, і продуктивність. Дуже небезпечна — наявність розплоду взимку. Деякі пасічники вважають, що розплід, що з'явився взимку, то користь і удача. Для з'ясування цього питання уявім собі, що в зимовому клубі матка відклала яйце. На це повинна бути негайна реакція сім'ї: підняти температуру, яка на цей час нижча. Для цього треба збільшити бджолам споживання корму для генерування тепла. Підвищення поїдання корму — це добавка калу в задню кишку. Із яєць через 3 доби з'являться личинки — споживачі маточного молочка. Цей корм збіднює організм бджоли, яка його виділила, на білок, бо він є похідним від запасів організму бджоли і, як ми з'ясували, створює старіння організму годувальниці. Ще через 3 доби цій личинці треба мед, воду і пергу, як білковий корм. Перги в зимовому клубі немає. Вона близько в сусідніх стільниках, але бджолам, що в клубі він недоступний через низьку температуру. Тоді бджола додатково виділяє маточне молочко і додає його в корм личинці замість перги. Витрати маточного молочка в цьому випадку збільшуються і цим знесилюють бджіл годувальниць. Саме такий фактор старіння бджіл посилюється. В зв'язку з труднощами виховання раннього розплоду, що відбувається в холодну погоду, його буває набагато менше, ніж такими ж зусиллями виведеного в період потепління, тобто після весняного обльоту. Саме в цей час треба матку випустити із ізолятора, де її місце з кінця літа до вказаного часу. В цьому випадку бджоли, що підуть в зиму фізіологічно молодими — дуже мало постаріють до обльоту. У них відбудеться тільки календарне старіння, а фізіологічне дуже мало. Хто в це не повірить, може перевірити. Для цього сім'ї з однаковими характеристиками повинні перезимувати, одні традиційним — звичним способом, інші — із ізольованою маткою. Спосіб із ізольованою маткою в результаті буде таким, що довів перевагу в якості зимівлі і продуктивності. Умови зимівлі і корми повинні бути однаковими при згаданій перевірці.
(Продолжение следует)
_________________ "Самым практичным в деле является наличность правильной теории" Гете
|